Presidentská republika
Presidentská republika je druhou nejrozšířenější formou vlády na světě. Presidentská forma vlády je zastoupena ve všech jihoamerických státech a je velmi oblíbená i v afrických zemích.
Představitelé moci výkonné a zákonodárné jsou v prezidentských republikách voleni přímou volbou občany, mohou ovšem existovat vyjímky.
V presidentských republikách jsou od sebe moci zákonodárné, výkonné a soudní naprosto odděleny. Zákonodárný orgán (parlament) má úplnou moc v oblasti vydávání nebo rušení zákonů, tedy obecně v měnění právního řádu (legislativy). Výkonný orgán (tj. prezident) má ovšem v rukou absolutní moc výkonnou, bohužel bez zákonodárných pravomocí. Dle ústavy je president jediným držitelem výkonné moci, je tedy předsedou vlády a jmenuje osoby, které budou vybaveny mocí exekutivní. Moc výkoná není v těchto politických systémech zodpovědná parlamentu (moci zákonodárné).
Existují dva typy presidentských forem vlády - severoamerický a jihoamerický prezidencialismus. Jediné v čem se liší je to, že v jihoamerickém presidncializmu funguje multipartismus - tedy v parlamentu je mnoho politických stran (v USA, které je zástupcem severoamerického presidncialismu, existují jen dva politické subjekty, tj. republikáni a demokraté), tím se oslabuje moc presidenta (moc výkonná) a ten musí často parlament obcházet, tyto republiky mohou mít poté sklony upadat do autokrativních režimů.
- presidentské republiky jsou označeny modře- polopresidentské žlutě- parlamentní konstituční monarchie červeňe- parlamentní republiky oranžově- absolutní monarchie fialově- růžově konstituční monarchie- hnědě totlitní režimy- olivově vojenské diktaturyČlánek pro vás připravil Petr :)